Gallery 0

JARNÝ LOV MORKY DIVEJ-Zahájenie loveckej sezóny v medzinárodnom zložení.

Autor: Štefan Jakubík,  Slovakbowhunting

Predĺžený aprílový víkend sľuboval nielen krásne počasie, ale aj dni naplnené zážitkami s lovu morky divej vo zvernici Kováčová. Po vzájomnej dohode sme s radosťou privítali hostí s Českého klubu loveckej lukostreľby pri ČMMJ. Sášo, Miloš, Ivan a Mates merali niekoľko stoviek kilometrov dlhú cestu aby sa pokúsili uloviť moriaka, čo sa im napokon aj podarilo. 

Za PO Slovakbowhunting sa lovu zúčastnili Peter, Štefan a Štefan. Kedže išlo o pilotný projekt spoločnej poľovačky na moriaky, nesmel pri  takomto love chýbať ani Tibor Benčič s časopisu Poľovníctvo a Rybárstvo, ktorý celý priebeh lovu nielen dokumentoval, ale pripravoval aj materiál pre daľší článok.

Lovilo sa posliedkou a po pár hodínách neustáleho sledovania pohybu kŕdla moriakov sa podarilo Milošovi parádnym výstrelom  na 24 metrov zložiť jedného trofejného kohúta. Ivanovi bol podobný zážitok dopriaty až na druhý deň, kedy sme nevedeli pomerne dlhú dobu lokalizovať moriakov.

Prezradili sa až po zavábení, čo bolo jednému kohútovi osudné a Ivan sa tešil zo svojho úlovku. Najväčšie napätie však panovalo, ked sa “tradičáci” (loviaci tradičným lukom- vrátane mňa 🙂 vydali do lesa a pokúsili sa uloviť moriaka tradičným lukom. Prvý to odštartoval Peťo Urblík, ktorý opäť preukázal skvelé strelecké a lovecké schopnosti. Opatrne zaľahol za výbežok v lese a keď sa moriaci problížili na dostrel, jeho šíp preťal vzduch a presne zasiahol moriaka.

Sášo Vrága ho nasledoval podobnou stratégiou – ukrytý za stromami čakal na chvíľu, kedy sa pohybujúci moriaci dostanú na dostrel. Po dlhej chvíli a nekonečných minútach čakania prišiel ten správny okamih. Sášo napol  luk a vypustil šíp. Bol to dobrý výstrel a moriak po krátkom čase zhasol niekoľko metrov od nástrelu.

Po úspešnej poľovačke nasledovalo pasovanie tých poľovníkov, ktorí ešte neulovili morku divu -kohúta.

Verím, že sa z takejto poľovačky stane tradícia a mnoho českých poľovníkov preferujúcich lov lukom postupne objaví krásy lovu morky divej práve na Slovensku a vynikajúce vzťahy medzi PO Slovenský klub loveckej lukostreľby Slovakbowhunting a Českým klubom loveckej lukostreľby budú uberať vždy správnym smerom. Lovu Lukom Zdar!

LEAVE A COMMENT: