Gallery 0

SÁŠOV MORIAK – PRVÁ KLAPKA FILMU “ROK NA LOVE”

Na prvé natáčanie jedného z príbehov do pripravovaného prvého slovenského celovečerného filmu o love lukom na Slovensku prijal naše pozvanie predseda Českého združenia loveckej lukostreľby, skvelý človek, poľovník – lovec s lukom, sokoliar a priateľ Alexander Vrága. Logistika celej prípravy jeho navštevy bola pomerne jednoduchá – stačil jeden telefonát, pár emailov a všetko bolo dohodnuté.
Jediné, čoho sme sa obávali bolo počasie, naštastie nám svätý Hubert doprial nielen úlovky, ale aj prekrásne jarné počasie, ktoré maximálne vyhovovalo našim zámerom. Po večernom zvítaní sme si sadli nad storyboardy k úvodnej časti filmu a dohodli sa na jednotlivých krokoch. Po vyčerpávajúcej a plodnej diskusii sme si dopriali zaslúženú pizzu a naše vysmädnuté hrdla zvlhčili pár pivami. Čakal nás náročný deň preto sme zaľahli do postelí skôr ako býva bežne zvykom. Ráno nás privítalo vychádzajúcim ostrým marcovým slnkom a chladným vzduchom, ktorý nás dokonale prebral. Morku divú sme sa rozhodli loviť z loveckého stanu Ameristep (sponzorský dar od LUK.sk). Sáša “vyfasoval” mechanické lovecké hroty určené na lov morky NAP Spitfire Gobbler (sponzorský dar od New Archery Product-NAP) a vyrazili sme do lesa…

Filmovanie je náročná práca, ale filmovanie poľovačky s lukom je nepredstaviteľná drina a mnohokrát aj dielo náhody. Pri takomto filmovaní nie je isté nič. Ak sa ktokoľvek podujme na takéto dobrodružstvo, musí si byť istý len jednou vecou, že má minimálne kameramana a režiséra, ktorí to vedia, a ktorí to dokážu. My máme to štastie, že sme takého človeka našli v osobe Petra Urblíka, člena ProStaff Teamu Slovakbowhunting. Po nevyhnutných prípravach filmárskej techniky, kamier a fotoaparátov sme sa v zložení Sáša Vrága-lovec, Štefan Miko-spoluator námetu, fotograf a sprievodca po zvernici, Peter Urblík – kamera a réžia, Štefan Jakubík autor námetu, scenára a spolurežisér, vydali na lovné miesto. Štefan ako sprievodca po zvernici prešiel so Sášom taktiku lovu a posadili sa do loveckého stanu. Peter si pripravil techniku, nastavil kamery a ja som mu usilovne sekundoval a niekedy aj prekážal v jeho práci.

…Lov sa začal.
Zvuky vábenia moriakov vychádzajúce z loveckého stanu sa prelínali s odozvou kŕdľa moriek. Asi po pol hodine vábenia sa morky pohli smerom k nášmu lovnému miestu. Napätie a nervozita v stane by sa dali krájať. S približujúcim sa kŕdlom moriek sa v stane zvyšovala frekvencia tepu na maximum. Adrenalín bol priam hmatateľný. Morky skracovali vzdialenosť medzi nimi a lovným miestom neuveriteľnou rýchlosťou. Zvuk vábničky ich priam magicky priťahoval. Sáša sa pripravoval na výstrel a zhlboka dýchal. Ešte pár metrov, len pár metríkov a už budú na dostrel. Vábnička v Štefanových rukách zrazu utíchla. Nastalo mučivé ticho. Prišiel ten okamih…

Ako dopadol výsledok lovu môžete posúdiť hneď teraz podľa fotografií. O celom príbehu lovu kohúta morky divej vám však v tejto chvíli neprezradíme všetko.

Počkajte si na prvý slovenský celovečerný film zaoberajúci sa výhradne lovom lukom počas 12 mesiacov s pracovným názvom “ROK NA LOVE”, a druhého vydania úspešnej knihy Poľovačka s Lukom Lovecká lukostreľba II. “ROK NA LOVE”.
Máte sa na čo tešiť, pretože vo filme uvidíte aj lov diviakov, srnca, jeleňa, daniela a muflóna. Predpokladaný termín vydania knihy Poľovačka s Lukom II.- “ROK NA LOVE” s DVD “ROK NA LOVE” je plánovaný na február 2018.

Ak sa vám páči naša doterajšia komunikácia a práca, dajte nám prosím like na facebooku. Sme Slovakbowhunting – združenie poľovníkov loviacich lukom a priaznivcov tejto tradičnej metódy lovu. Zameriavame sa na metodiku, propagáciu a vzdelávanie v oblasti loveckej lukostreľby na Slovensku. Slovenské poľovníctvo tvorí neodeliteľnú súčasť kultúrneho dedičstva národa, je prostriedkom chovu, ochrany, a regulácie stavov poľovnej zveri a zaslúži si adekvátnu propagáciu a profesionálnu marketingovú komunikáciu.
 Bez podpory partnerov by naše ciele boli len veľmi ťažko realizovateľné, preto sme presvedčení, že aj vaša podpora združenia Slovakbowhunting pomôže realizovať tento cieľ, ktorého súčasťou sa môžete stať.

Veríte našim schopnostiam a víziam? Ak máte možnosť, odvahu a chuť podporte tento filmový a knižný projekt aj finančným darom na účet občianského združenia Slovakbowhunting.

Ďakujeme.

Lovu Lukom Zdar!

Bankové spojenie: Tatra Banka a.s.
Bratislava, Slovenská republika,
č.ú.: 2949036367 / 1100
IBAN: SK40 1100 0000 0029 4903 6367
Majiteľ účtu: Občianske združenie Slovakbowhunting

LEAVE A COMMENT: